Odpowiednia zabawka dla naszego dziecka

Okazuje się, że nie wszystkie zabawki dostępne na rynku są bezpieczne dla naszego dziecka. Na pewno w pierwszej kolejności musimy skupić się na tym, aby wybrać zabawkę odpowiednią dla wieku naszego dziecka. Na pewno pomocne okażą się wszelkie informacje, które są dostępne na opakowaniu, dla której konkretnie grupy wiekowej jest ona przeznaczono. Na przykład zabawki dla najmłodszych dzieci nie mogą w żadnym wypadku zawierać elementów porcelanowych czy też szklanych. W wyborze bardzo pomocny jest znak – CE. Musi się znaleźć na każdej zabawce i oznacza nic innego jak deklarację producenta, że dana zabawka spełnia wszelkie wymagania bezpieczeństwa.

Na zakup zabawki musimy sobie także dać odpowiednią ilość czasu. Należy każdą zabawę obejrzeć dokładnie. Na pewno pod katem używania bezpiecznego przez najmłodsze dzieci. Niektóre cechy istotne można oczywiście sprawdzić samodzielnie. Upewnijmy się także czy zabawka nie ma krawędzi ostrych czy też wystających elementów. Mogą się one znajdować na przykład w samej kierownicy roweru czy też na przykład w ramie wózka dla lalek. Zabawki, które możemy złożyć bezpośrednio muszą wyposażone być w specjalną zabezpieczającą blokadę. Zwróćmy także uwagę, czy elementy drobne nie opadają przy naciśnięciu lekkim, ponieważ dziecko nasze może połknąć je lub też udławić się nimi.

O czym jeszcze musimy pamiętać?

Podczas zakupów i podczas analizy danej zabawki sprawdźmy czy na pewno dołączona jest sama instrukcja montażu po polsku. Dla co po niektórych zabawek, na przykład dla rowerów, huśtawek, hulajnóg czy też zabawek funkcjonalnych, powinni obowiązkowo być dołączone instrukcje użytkowania. Jeśli chodzi o zabawki kupowane w zdemontowanym stanie również porządne instrukcje montażu.

Jeśli jeden z elementów zabawki są sznurki i linki, które zakończone są kółkiem, który tworzyć może pętle zaciągające się, należy sprawdzić czy nie są one za długie. W przypadku huśtawek linki nie mogą być zbyt cienkie. Pamiętajmy o tym, że pomysłowość naszych dzieci nie zna granic. Wymyślać potrafią niezmiernie nietypowe zabawy. Ryzyko jest niestety duże.

Na sam koniec nieco o zwrocie zabawek. przyjęcie zwrotu prezentu nieudanego, który nie posiada wad, a tylko naszemu dziecko się nie podoba jest zależny jedynie od dobrej woli sprzedawcy. Oczywiście każda z zabawek może być reklamowana w ciągu dwóch lat od momentu zakupu. Pamiętajmy o tych zasadach, aby nie rozczarować się niczym.

Dzieci zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com